Bizi takip edin
|
EN

Stajlar

İEÜ MİMARLIK BÖLÜMÜ STAJ BAŞVURUSU İŞ AKIŞI VE KURALLAR

 

Staj başvurusu ve tesliminde takip edilecek iş akışı için tıklayınız:

 

İzmir Ekonomi Üniversitesi Mimarlık Bölümü lisans programından mezun olabilmek için aşağıdaki stajların yapılması zorunludur:

ARCH ST102 1. sınıf sonu stajı (2 hafta)

ARCH ST204 2. sınıf sonu şantiye stajı (4 hafta)

ARCH ST304 3. sınıf sonu ofis stajı (4 hafta) 

Staj yapacak öğrencilerin izlemesi gereken adımlar:

 • Öğrencilerin Staj Kabul Formu’nun en güncel versiyonunu kullanıp, kendilerine ait bilgileri doldurup, ilk önce kurum yetkilisine imzalatması gerekmektedir. Lütfen zorunlu/gönüllü staj veya ÇAP/Yan dal stajı kutucuklarından uygun olanları işaretlemeyi unutmayınız. 

 • Kurum yetkilisinin imzası alındıktan sonra formun Ar. Gör. Dr. Gözde D. Turhan’a (D Blok 5. kat Açık ofis) teslim edilmesi ve staj takibinin sağlanması için bir DofArch staj kodu alınması gerekmektedir. Kod alındıktan sonra öğrencilerin bu formu staj komisyonu üyelerinden birine imzalatması gerekmektedir.

 • Son adım olarak öğrencilerin firma yetkilisi tarafından ve staj komisyonu tarafından onaylanmış, üzerinde staj kodu bulunan formlarının bir fotokopisini, e-devletten alınacak müstehaklık belgesi ile Kariyer Yönlendirme Merkezine (A Blok 1. kat) staj başlama tarihinden en geç 15 gün önce iletmesi/teslim etmesi gerekmektedir. Kod yazılmış ve komisyon onayı alınmış kabul formunun orijinalinin, kodun ve imzanın alındığı AYNI GÜN içinde Ar. Gör. Dr. Gözde Damla Turhan Haskara’ya (D Blok 5. kat Açık ofis) teslim edilmesi gerekmektedir.

 • Eğer intibak, DGS veya herhangi bir yerleşim/değişim programı ile Mimarlık bölümüne geldiyseniz ve daha önceki programınızda yapmış olduğunuz bir stajı eş değer olarak saydırmak isterseniz, lütfen Mimarlık Bölüm başkanlığına hitaben bir dilekçe yazıp, İEÜ Mimarlık bölümünün belirlemiş olduğu formata uygun olarak staj raporunuzu düzenleyip, her iki belgeyi de A Blok Evrak Kayıt birimine teslim ediniz.

 

Staj Komisyonu Üyeleri:

 • Öğr. Gör. Michael Edward Young (michael.young@ieu.edu.tr) (koordinatör)

Ofis saati: Randevu ile

 • Öğr. Gör. Hugh David Clarke (hugh.clarke@ieu.edu.tr)

Ofis saati: Randevu ile

 • Dr. Öğr. Üyesi Lale Başarır (lale.basarir@ieu.edu.tr)

Ofis saati: Randevu ile

 • Öğr. Gör. Dr. Ece Küreli Gülpınar (ece.kureli@ieu.edu.tr)

Ofis saati: Randevu ile

 • Ar. Gör. Dr. Gözde Damla Turhan Haskara (gozde.turhan@ieu.edu.tr)

Ofis: D Blok Açık ofis

 

Stajların IEU Staj Kılavuzu'nda belirtilen esaslara göre yapılması gerekmektedir:

Mimarlık Bölümü’ne ilişkin staj raporları her üç staj türü için de  (ARCH ST102, ARCH ST204, ARCH ST304) A4 boyutunda İngilizce olarak hazırlanır ve stajın bitmesini takiben en geç 1 hafta içinde bölüm staj komisyonuna teslim edilir. Stajların başarılı sayılabilmesi için rapor yazılırken IEU Staj Kılavuzu’nda belirtilenlere ek olarak aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir:

 

Staj raporu tesliminde sırasıyla; 

yer almalıdır.

Staj raporunun günlük rapor bölümünde, 5. soruya cevaben stajın her bir günü için bir A4 sayfası doldurulur. Bu sayfalar, Staj Raporu Formatı kullanılarak hazırlanmalıdır. Format içindeki beş soruya yanıt verilmeli ve yanıtlara referans olarak iki görsel yerleştirilmelidir. Bir staj gününe ikiden fazla görsel eklemek isteniyorsa sayfa çoğaltılmalı ve eklenen fazla görseller için de aynı şekilde sorulara cevap verilmelidir. Her sayfa firma tarafından kaşelenmeli ve imzalanmalıdır. 

 • Staj Raporunun cilt formatı için tıklayınız.

 • Staj Yeri Değerlendirme Formu stajyer öğrenci tarafından doldurulup raporu ile birlikte teslim edilmelidir. 

 • Stajyer Değerlendirme Formu, Staj İşlemleri Bölümü (sf. 8) madde 3’e göre doldurulup, staj kodu numarası yazılı zarf içinde ağzı kapalı ve kaşeli, imzalı olarak teslim edilmelidir. Forma ek olarak, zarf da imzalı ve kaşeli olmalıdır.

 • Staj Raporunun ilk sayfasında Staj Raporu Kontrol Listesi işaretlenmiş ve imzalı olarak yer almalıdır.

 • Staj raporunun tüm sayfaları staj yapılan kurum tarafından kaşeli ve imzalı olmalıdır.

IEU Staj Kılavuzunun ekinde de mevcut olan ilgili formların dokümanlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

Staj Kabul Formu

Staj Raporu Formatı

Stajyer Değerlendirme Formu

Staj Yeri Değerlendirme Formu

Staj Raporu Kontrol Listesi

IEU Staj Kılavuzu - Yanıtlanacak sorular

 

Önemli Notlar:

 • Cumartesi ve resmi tatiller staj süresi içinde sayılmamaktadır. 

 • Staj takibinde sorun yaşanmaması için staj kabul formlarının en güncel formatları https://kariyer.ieu.edu.tr/tr/formlar adresinden kontrol edilmelidir.

 • ARCH ST102, ARCH ST204 ve ARCH ST304 stajlarında uzaktan çalışmaya izin verilmemektedir.

 • Stajlar yaz döneminde ve ara tatilde yapılabilir. Yalnızca mezuniyet aşamasındaki öğrencilere dönem içinde staj yapma hakkı komisyon tarafından uygun görüldüğü takdirde verilebilir.

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.